Beroun-Svatý Jan pod Skalou-Srbsko cesta plná tajuplných a krásných míst

28.12.2023

Délka trasy: 13,7 km. Není příliš vhodná pro kočárek.

Poslední den minulého roku nešlo strávit jinak než téměř celodenním výletem, a to nejen proto, že díky slunečnému počasí jsme ho celý šli pouze v mikinách. Bylo to parádní zakončení roku, který byl někdy sice pekelně náročný, ale přesto krásný. A tak jsme si vybrali trasu právě do Svatého Jana pod Skalou, nad nímž se nachází jedna z nejkrásnějších zdejších vyhlídek. Trasu jsme šli tentokrát bez kočárku, ale jsme živým důkazem toho, že ji lze zvládnout i s ním, ačkoliv zejména při cestě na zmíněnou vyhlídku jsme se zapotili o něco víc. Tenkrát jsme ale naštěstí šli tři dospělí, takže dva nesli kočárek a já dceru v nosítku. Kdybych ale šla znovu s kočárkem, zkusila bych se předem zeptat v tamním informačním centru, zda by ho zde bylo možné uschovat do doby návratu. Ovšem pokud můžete, nechte ho raději doma.

Mírným stoupáním k Dubu na Herinkách

Výlet začneme na Husově náměstí v Berouně, odkud se vydáme po NS Po stopách českých králů. Projdeme Pražskou bránou, přejdeme lávku přes řeku, zahneme doprava a po 1,5 km odbočíme doleva na červenou turistickou značku, Svatojakubskou cestu – Železnou. Za autobusovou zastávkou pod Rehabilitační nemocnicí Beroun cesta uhýbá doprava do lesa a nás čeká zhruba 2 km dlouhé víceméně mírné stoupání. Cesta je sice místy s kameny nebo kořeny, ale lze projet i s kočárkem. Dojdeme k Dubu na Herinkách, u něhož je příjemné posezení pod přístřeškem a houpačka pro děti. Ideální místo na svačinu a krátké zastavení. Dub, který zde nyní stojí, byl vysazen v roce 2001 a je tak nejmladším památným stromem v CHKO Český kras. Původní dub s obvodem kmene 3,5 m, který se zřítil v roce 1980, byl údajně svědkem setkání knížete Bořivoje s poustevníkem Ivanem. Na tomto místě se také konaly tradiční berounské poutě, ale i dnes se zde čas od času pořádají menší občanské akce u příležitosti Vánoc atp.

Lesní pěšina z Berouna, Dub na Herinkách, schody k vyhlídce nad Svatým Janem, vyhlídka, Solvayovy lomy

Pohádková vyhlídka nad Svatým Janem pod Skalou

Od tohoto magického místa je to do Svatého Jana pod Skalou již jen asi 1,5 km mírným klesáním. Jedná se o malou malebnou obec, v níž najdete informační centrum, muzeum, restaurace a především Kostel Narození sv. Jana Křtitele s přilehlým klášterem benediktinů a jeskyní sv. Ivana, v níž mnoho let žil první český křesťanský poustevník Ivan. Je s ním spjata zajímavá legenda, o níž si ovšem budete muset přečíst, až sem dorazíte. Anebo na stránkách obce, viz odkaz níže.

Z centra obce se směle pustíme nahoru na vyhlídku na skále u dřevěného kříže. Počítejte s 1 km dlouhou cestou, která však vede většinu cesty po lesní pěšině po úbočí kopce, pak následuje trochu nepříjemné stoupání po příkrých schodech, a nakonec už jen finálová rovinka v závěru vedoucí po kamenech – jsme na skále. Toto stoupání je sice náročnější, ale ten pocit, a hlavně výhled opravdu stojí za to. Sednout si na chvíli nahoře a kochat se pohledem na obec pod vámi a okolní lesy, to je prostě pohádka. I když tu bývá poměrně větrno. Kvůli zmíněným schodům není cesta vhodná pro kočárek, ale my jsme ji poprvé v nevědomosti zvládli i s ním. Jak jsem už psala v úvodu, byli jsme tři dospělí, takže já nesla dceru v nosítku a muži kočárek. Pokud byste se i přesto vypravili s kočárkem a z vyhlídky se vraceli zpět do obce, zkusila bych se zeptat třeba v informačním centru, zda by vám na tu chvíli kočárek nepohlídali.

Hornický skanzen, sympatická hospůdka a kouzelný potok

My pokračujeme další kilometr do hornického skanzenu Solvayovy lomy, který se nachází v prostoru zrušeného lomu Paraple. Můžete se zde zúčastnit komentované prohlídky nebo se svézt důlním vláčkem, což bezpochyby ocení nejen děti. My jsme si to tu tentokrát jen prošli a dali si oběd. Je tu moc hezky a výhledy jsou odtud také parádní.

Poetická pěšina ze skanzenu do Hostimi, detail z Hostimi, kolem potoka do osady V Kozle

Dál pokračujeme po naučné stezce Svatojánský okruh, která nás mírným klesáním po 2 km dovede do obce Hostim. Celou dobu jdeme krásným lesem po poměrně slušné lesní pěšině. Míjíme jeskyni Arnika, kde bylo doposud objeveno přes 150 m chodeb. Hostim je nyní součástí města Beroun, ovšem v minulosti patřila ke Svatému Janu a později byla téměř sto let obcí samostatnou. Dál procházíme okolo sympatické hospůdky U Krobiána, kde se příště určitě musíme zastavit na delší chvíli a ochutnat místní kuchyni. Za další 2 km dojdeme do osady V Kozle. Vede sem naučná stezka Srcem Českého krasu souběžně se žlutou turistickou značkou. Cesta jde prvních pár desítek metrů po silnici obcí a následně odbočuje doprava na širokou cestu vedoucí celou dobu podél potoka Loděnice, který se následně vlévá do Berounky. Tento úsek jsem si zamilovala. Cesta podél potoka ve stínu stromů je opravdu kouzelná. A na konci vede okolo skalních masivů. V Kozle bývá přes léto otevřené občerstvení, nebo můžete vydržet ještě necelé 2 km do Srbska, kde je hned několik restaurací či minipivovar. Závěr trasy vede po cyklostezce mezi skalními stěnami a řekou Berounkou. Přejdeme Srbeckou lávku a cestu končíme na vlakovém nádraží, odkud se vracíme zpět do Berouna.

P.S. Omlouvám se za kvalitu fotografií použitých v článku. Jsou to fotky pořízené na můj starý telefon a bohužel zatím lepší nemám k dispozici. Jakmile budou, provedu aktualizaci. :)

Použité zdroje:

https://ceskykras.nature.cz/dub-na-herinkach

https://www.svatyjan.cz/obec/historie/