Podél Berounky do Srbska

11.05.2022

Délka trasy: 6,7 km. Vhodná i pro kočárek.

Tuto trasu mám moc ráda. Příroda okolo Berounky je zde prostě úchvatná, a to v každém ročním období. Lepší mi přijde varianta z Berouna do Srbska, ale občas si ji dáme i naopak. S kočárkem je průjezdná úplně v pohodě a obzvlášť na straně řeky, kudy vede cyklostezka, lze maminky s kočárky potkat poměrně často. O víkendu je ovšem potřeba počítat se značně hustším provozem, včetně cyklistů a bruslařů.

Na berounském Husově náměstí se napojíme na modrou značku (souběžně s NS Po stopách českých králů), projdeme dolní Pražskou bránou, přejdeme přes kamennou lávku a následně lávku přes Berounku a dáme se doprava. Na cyklostezku můžeme dojít kilometr dlouhým úsekem vedoucím mezi obytnými domy podél silnice a pod dálnicí, nebo lze zvolit dobrodružnější úzkou neznačenou cestičku (prošli jsme i s kočárkem) vedoucí přímo kolem řeky, která se na cyklostezku napojuje u čističky odpadních vod. První varianta je souběžná s výše zmíněnou naučnou stezkou, je pohodlnější a možná i rychlejší, ale už ne tak romantická. :)

Těsně před Srbskem vede cesta kolem skalního masivu
Těsně před Srbskem vede cesta kolem skalního masivu

Nenáročná cyklostezka pro pěší i inline

Po tomto úvodním úseku již začíná samotná cyklostezka, po které budeme pokračovat zhruba 5 km až do Srbska. Až k osadě v Kozle tudy vede také inline stezka. Pokud půjdete pouze s kočárkem, celá trasa zabere cca hodinku a půl. S ťapajícím dítětem je potřeba počítat o něco déle, ale zvlášť při pěkném počasí není potřeba nikam spěchat. Během léta je totiž po cestě možnost hned několika příjemných zastavení nejen v podobě občerstvení. Hned první zastávku je možné si udělat u statku U Vondráků, kde mají koně a v létě i stánek s občerstvením. Loni v létě tu dokonce měli i bazének pro dětičky, což bylo v parném počasí moc fajn. Kousek za statkem je k dispozici posezení u dřevěného stolu s lavicemi. Jinak na cyklostezce téměř žádné lavičky nejsou (z hlavy si vybavuji snad jen jednu nebo dvě), ale celou dobu jdeme podél řeky a možností na posezení, případně smočení se v řece je zde hned několik. Vykoupat se můžete i přímo v Srbsku pod lávkou. Počítejte ale s tím, že je zde dlouhodobě málo vody, takže místo pár temp si tu spíš poležíte na kamenech. O to víc si ale můžete zarelaxovat omíláni jemným proudem řeky - doporučuji. :)

V lomu Alkazar téměř pokaždé uvidíte alespoň jednoho horolezce
V lomu Alkazar téměř pokaždé uvidíte alespoň jednoho horolezce

Tajemný lom Alkazar

Další občerstvení je pak až u osady V Kozle za poměrně známým lomem Alkazar. Ten začal vznikat už v roce 1908 a fungoval jako vápencový lom až do druhé světové války, kdy tu měla vzniknout nacistická podzemní továrna. Po válce pak dvě štoly posloužily pro uskladnění nízkoaktivního radioaktivního odpadu. Jsou pochopitelně nepřístupné a navíc zabetonované. Dnes je toto místo vyhledávané především horolezci, ale také trampy a občas i filmaři a samozřejmě ideální pro odpočinek. U osady V Kozle se lze napojit také na žlutou značku a pokračovat do Hostimi nebo až do Svatého Jana pod Skalou. My ale pokračujeme dál podél Berounky kolem skalního masivu do Srbska. Hned první budovou, kterou mineme, je původní správní budova lomu. Následuje kemp s občerstvením, kde lze ochutnat mj. pivo z minipivovaru Srbecký lok. V Srbsku je ovšem možností občerstvení hned několik, třeba i sympatický stánek přímo u nádraží, naproti němuž se nachází i dětské hřiště. Ideální zakončení výletu a zkrácení volné chvíle při čekání na vlak zpět do Berouna.

Na druhém břehu bývá větší klid a v zimě obzvlášť :)
Na druhém břehu bývá větší klid a v zimě obzvlášť :)

Po druhém břehu

Do Srbska lze dojít také po druhém břehu Berounky. Cesta je to poněkud dobrodružnější, ale v pohodě průjezdná i s kočárkem. Úsek blíž k Srbsku jsme jednou s kamarádkou s kočárky brodily celkem slušným bahnem (po nějakých vydatnějších deštích) - kočáry sice solidně obalené, ale zvládly jsme to. Takže se toho jen nebát, možné je vše. :) Z toho vyplývá, že oproti pěkné vyasfaltované cyklostezce je na této straně řeky po celou dobu klasická polňačka. Pro někoho nevýhodou může být fakt, že zde nepotkáte žádné občerstvení, ale zato zde potkáte mnohem méně lidí než na (obzvlášť o víkendu) poměrně frekventované cyklostezce a také jsou odtud přeci jen trošku jiné výhledy. A to alespoň občas stojí za to. 

Informace o lomu Alkazar čerpány z: https://www.berounsko.net/turisticke-cile/lom-alkazar/