Hýskov - Stradonice - Nižbor
Délka trasy: 9,3 km. Vhodná i pro kočárek.
Tato trasa je poměrně nenáročná, jelikož vede celou dobu po cyklostezce a po rovině, okolo řeky Berounky. Ovšem my ji šli poprvé v parném létě, což bylo v některých úsecích poněkud náročnější z důvodu absence stromů poskytujících stín. V článku jsou ovšem fotografie ze všech ročních období kromě léta - fotili jsme tenkrát jen sami sebe. :)
Lesem do Hýskova
Začínáme v Berouně na Husově náměstí a jdeme zhruba kilometr směr Talichovo údolí, ovšem těsně před jeho začátkem odbočíme doprava do ulice K Lávce. Pokračujeme 4 kilometry až do Hýskova. Cesta vede po silnici, z velké části pěkně opravené, okolo Dvoru Pták a chatové osady. Pár metrů za poslední chatou odbočuje na lesní pěšinu, která vede až k lávce v Hýskově lesem. Moc hezký a příjemný úsek, obzvlášť na jaře, kdy je to tu poseté drobnými kvítky (viz úvodní fotografie, byť ty kvítky viditelné zrovna nejsou :)). Téměř na konci lesa jsou i lavičky pro možnost odpočinku. U zmíněné lávky, na jezu v Hýskově, je oblíbené místo pro koupání, včetně občerstvení na druhé straně řeky. Nelze opomenout, že v Hýskově vyrábí pan Jan Blahovec skutečně božskou točenou zmrzlinu (ale i skvělé sirupy nebo marmelády), kterou lze zakoupit i v Berouně na náměstí. Doporučuji všema deseti! :)
Nedaleko keltského oppida
Z Hýskova v podstatě až do Nižboru vede cyklostezka něco málo přes 4 kilometry mezi políčky a
loučkami. Cestou mineme odbočku na Zdejcinu (bod 4 na mapě níže) a projdeme vesnicí Stradonice, kde je další místo pro koupání i menší dětské hřiště (bod 6 na mapě). Nad vesnicí se nachází pozůstatky známého keltského oppida, kolem nějž si lze cestu do Nižboru trochu protáhnout, a to po naučné stezce. Trasu vedoucí právě tudy popíšu v jednom z příštích článků. Prozradím jen tolik, že jsme ji zvládli i s kočárkem, byť to bylo opravdu dosti dobrodružné. :)
Stylová restaurace, zámek i sklárna
Nyní je to do Nižboru už co by kamenem dohodil. Nad jezem v Nižboru je další skvělé místo pro koupání, buďto přímo nad jezem, nebo dál na tzv. náplavce. Nad jezem mi to ale přišlo lepší, protože zde jednak bylo více stínu, jednak mnohem méně lidí. Velké plus je občerstvení na obou "koupacích" místech. Dají se zde i půjčit lodě a u náplavky je dětské hřiště a dráha pro BMX. Následně můžeme pokračovat přes most k vlakovému nádraží, případně na autobus. U vlakového nádraží stojí za navštívení vyhlášená stylová restaurace Zastávka Nižbor. Před pár lety ji zde vybudoval herec, komik a moderátor Tomáš Hanák z chátrajícího železničního skladu. Posezení je vytvořené i na perónu či nákladních rampách. Restaurace nabízí nejen skvělou kuchyni, ale i možnost netradičního ubytování a především jedinečnou atmosféru. Může vám tak příjemně zkrátit třeba čekání na vlak zpět do Berouna. :)
V Nižboru je toho ovšem k vidění mnohem více, především zámek a sklárna s možností exkurze.